DOŻYNKI 2016

21 września 2016

Uroczystą Mszą Świętą w Kościele pw. Św. Michała Archanioła rozpoczęły się tegoroczne Dożynki Gminy Mieroszów. Wśród gości byli przedstawiciele władz gminy na czele z Burmistrzem Marcinem Raczyńskim i Przewodniczącą Rady Miejskiej Marią Chmielnicką, Radni, przedstawiciele władz Powiatu Wałbrzyskiego, Dyrektorzy placówek gminnych, Sołtysi i członkowie Rad Sołeckich oraz licznie zgromadzeni Rolnicy i mieszkańcy. Podczas Mszy poświęcony został chleb z tegorocznych zbiorów oraz ampułki, komunikanty i Hostia. Ceremonię uświetnił udział kapeli góralskiej „Janicki”, która również poprowadziła korowód dożynkowy ulicami Mieroszowa na stadion sportowy. Tam Starostowie Dożynek pięknie podziękowali wszystkim rolnikom i ogrodnikom za trud włożony w pracę w gospodarstwie i przekazali Burmistrzowi bochen chleba. Burmistrz rozpoczął Święto Plonów dzieląc się z mieszkańcami ofiarowanym chlebem.

Po Misterium Chleba rozpoczęła się artystyczna część Dożynek. Kapela „Janicki” tańcząc i śpiewając umilała uczestnikom chwile, w których mogli podziwiać kosze i wieńce dożynkowe, kiermasz rękodzieła, a także stoiska sołeckie Unisławia Śląskiego i Sokołowska z przeróżnymi wyrobami, od powideł, przez pasztety, ciasta, do nawet nalewek „własnej roboty”. Skosztować można było dosłownie wszystkiego, nawet pieczonego dzika w kapuście i grochówki, którymi częstowały koła łowieckie „Knieja Wałbrzych”, „Jeleń Wałbrzych” i „Knieja Lubawka”. Organizatorzy przygotowali również dla atrakcje najmłodszych. Wielka dmuchana zjeżdżalnia, Eurobungee i duże kule Bumper Ball dostarczyły śmiechu, a odrobiny adrenaliny i strachu zafundowali strażacy na osiemnasto metrowym podnośniku. Można było również z bliska obejrzeć lotnię, niestety w stanie spoczynku na ziemi, którą prezentował Jerzy Siatkowski prezes Aeroklubu Wałbrzyskiego.

Jak na Dożynki w Gminie Mieroszów przystało nie zabrakło emocji sportowych. W potyczkach sołeckich o Przechodni Puchar Burmistrza Mieroszowa pod nazwą „Młodzieżowy Turniej Sołectw” wzięły udział drużyny z poszczególnych wsi. Musiały się one zmierzyć w takich konkurencjach jak bieg z taczką, rzut do chłopa pomidorem, czy bieg w drużynie czteroosobowej na jednej parze nart. Zwyciężyła drużyna Sokołowska, a kolejne miejsca zajęły Unisław Śląski i Kowalowa. W konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy pierwsze miejsce zajęło również sołectwo Sokołowsko.

Zabawa taneczna pod chmurką, której rozgrzewką był występ zespołu ludowego „Zgoda” z Chełmska Śląskiego, zakończyła tegoroczne Dożynki Gminne. Dziękujemy wszystkim uczestnikom, wszystkim rolnikom, sołectwom, a także współorganizatorom, którzy wsparli imprezę, a byli wśród nich: „Zebra” Sp. z o.o., Bank Spółdzielczy w Kamiennej Górze, Pizzeria DaGrasso, Kryształowa Gospoda Kuflowa oraz przyjaciele Gminy Mieroszów.