Wprowadzenie

Zapraszamy Państwa serdecznie do położonej w urokliwym zakątku Sudetów Gminy Mieroszów. Tereny te skryte wśród głębokich dolin i stromych grzbietów górskich przez wieki kształtowane były przez burzliwą historię Dolnego Śląska. Czynniki te stworzyły dzisiejszy wizerunek ziemi mieroszowskiej pełnej kontrastów i wielokulturowych wpływów.

Nazwana niegdyś „spokojną krainą” ziemia, w nowych realiach zjednoczonej Europy buduję swą obecną tożsamość. Głównym kierunkiem rozwoju jest turystyka i rekreacja, z uwzględnieniem mody na aktywny wypoczynek na łonie natury. Panują tu idealne warunki do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej, narciarstwa, paralotniarstwa oraz jeździectwa. Niewątpliwym atutem naszego regionu jest także unikalny mikroklimat Gór Suchych, który już w XIX wieku przyciągał w te rejony kuracjuszy z całej Europy.

Ziemia mieroszowska to miejsce gdzie odnajdziemy ciszę oraz spokój ale nie trudno tu również o przygodę i wyzwania. Miejsce to sprzyja także nawiązywaniu kontaktów zarówno na płaszczyźnie towarzyskiej jaki i biznesowej. Aby sprostać oczekiwaniom gości rozwinęła się bogata sieć infrastruktury turystycznej oraz baza gastronomiczna i noclegowa o zróżnicowanym standardzie. Na wizerunek regionu istotny wpływ ma także bliskość Republiki Czeskiej. Współpraca transgraniczna z partnerami czeskimi prowadzona jest od wielu lat i na coraz większą skale. Aby w pełni docenić to urokliwe miejsce warto je poznać, do czego gorąco zachęcamy.

Atrakcyjne, górzyste ukształtowanie terenu i tradycje turystyczne sięgające XIX wieku sprawiły, że Gmina Mieroszów od lat wiąże swą przyszłość z rozwojem turystyki i rekreacji. W ramach strategii rozwoju realizowane są przedsięwzięcia służące wzmocnieniu istniejącej infrastruktury i bazy turystycznej. Istotnym elementem kreowania pozytywnego wizerunku gminy są również liczne imprezy o charakterze kulturalnym i sportowo rekreacyjnym. Wszystko to sprawia, że potencjał turystyczny regionu jest coraz lepiej wykorzystywany, a jego uroki należycie eksponowane. Wieloletnia promocja ziemi mieroszowskiej i wsparcie proturystycznych inicjatyw zaowocowało powstaniem sieci gospodarstw agroturystycznych.

Oferują one między innymi naukę jazdy konnej, gry integracyjne – paintball, łowisko dla wędkarzy oraz ogród zoologiczny. Posiadają też specjalna ofertę dla rodzin i grup zorganizowanych. Gmina jest częścią sudeckiej sieci tras rowerowych, szlaków narciarskich i pieszych. W jej granicach przebiega cieszący się ogromną popularnością Sudecki Szlak Konny z Lądka Zdrój do Karpacza. Bogactwo tutejszej fauny, flory i form przyrody nieożywionej upodobali sobie szczególnie artyści uczestniczący w organizowanych na terenie gminy plenerach i wystawach. Zróżnicowane zaplecze turystyczne, oddalenie od dużych ośrodków miejskich, sprzyjający klimat i urzekające piękno Sudetów to tylko niektóre atuty świadczące o wyjątkowości i atrakcyjności tego regionu.