Skandynawskie wiaty turystyczne

Skandynawskie wiaty turystyczne to niskie drewniane budowle o charakterze noclegowo – wypoczynkowym. Zbudowane są z zachowaniem ekologicznego charakteru konstrukcji, przez co idealnie wtapiają się w krajobraz.

Idea budowy obiektów wkomponowanych w środowisko naturalne zrodziła się w Skandynawii i szczególnie dobrze przyjęła się w Danii. Pomysł na budowę tego typu obiektów w Gminie Mieroszów mógł być zrealizowany dzięki wieloletniej przyjaźni Pera Kristiansena i Zbigniewa Kolanki. W 2004 roku zespół duńskich budowniczych przyjechał do Mieroszowa, aby wdrożyć tą technologię na tutejszy grunt. Jako pierwsza stanęła wiata na Szybowisku Mieroszów, która otrzymała półokrągłą konstrukcję z drewnianych belek oraz dach pokryty darnią. Z jej wnętrza rozpościera się piękna panorama Obniżenia Mieroszowskiego z miastem Mieroszów. Pierwsza wybudowana wspólnymi siłami wiata stała się prototypem dla kolejnych konstrukcji. Na terenie gminy łącznie stanęło osiem takich obiektów. Każdy z nich posiada nieco inną zabudowę wnętrza ale stylem nawiązuje do konstrukcji wzorcowej. Biwakować i nocować może w nich jednocześnie kilkanaście osób. W centralnej części wiaty znajduje się palenisko, które umożliwia ogrzanie wnętrza lub przygotowanie ciepłych posiłków.

Usytuowanie budowli przy głównych szlakach turystycznych sprawia, że stanowią one ciekawą alternatywę noclegową dla osób wędrujących po tej części Sudetów. Wiaty rozmieszczone zostały na obszarze całej gminie i szybko stały się ulubionym miejscem wycieczek mieszkańców. Zaskarbiły sobie również sympatię wędrowców i grzybiarzy, którzy chętnie odpoczywają w tych miejscach, a niekiedy chronią się przed deszczem.

Zobacz wiatę na mapie:

Wiata skandynawska „Pod Stożkiem” (Sokołowsko)
https://goo.gl/maps/S5oe9tnmfuC2

Wiata skandynawska (szlak Sokołowsko – Andrzejówka)
https://goo.gl/maps/jDfyW41zzpy

Wiata skandynawska „Pod Przekaźnikiem” (Sokołowsko)
https://goo.gl/maps/53ET9crgDnC2

Wiata skandynawska „Szybowisko” (Mieroszów)
https://goo.gl/maps/SamwWVuBRGq

Wiata skandynawska „Na stadionie” (Mieroszów)
https://goo.gl/maps/wy4Ddr4fEar

Wiata skandynawska „Na Kwiatowej” (Mieroszów)
https://goo.gl/maps/H6omNVVHdB62

Wiata skandynawska „Pod Czartowskimi Skałami” (Różana)
https://goo.gl/maps/1Z3JCVQjR3n