Trasy rowerowe

W sezonie letnim jedną z największych atrakcji regionu są trasy rowerowe. Z myślą  o amatorach kolarstwa górskiego oznakowanych zostało 5 pętli głównych i kilka odcinków dojazdowych. Łączna długość tras na terenie Gminy Mieroszów wynosi 85 km.

Wytyczone pętle charakteryzują się dużą różnicą wzniesień, dlatego na większości odcinków preferowany jest sprzęt do kolarstwa górskiego. Głównym kryterium podczas planowania przebiegu tras było ukazanie najciekawszych i najbardziej urokliwych miejsc regionu. Spełnienie tego warunku sprawiło, że przejechanie niektórych odcinków wiąże się ze sporym wysiłkiem ale widoki i klimat odwiedzanych miejsc rekompensują włożony trud. Trasy rowerowe zaprojektowane zostały w taki sposób aby tworzyły zespoloną sieć i łączyły się  z istniejącymi szlakami znajdującymi się w okolicy. Ścieżki rowerowe Gminy Mieroszów połączone są bezpośrednio min. z trasami biegnącymi w kierunku: Mezimesti i Skalnego Miasta, Kamiennej Góry, Głuszycy, Boguszowa-Gorc oraz Wałbrzycha. Stanowią także część sieci stworzonej na terytorium polskiej i czeskiej części Euroregionu Glacensis.

Ważnym elementem sieci tras jest polsko – czeska ścieżka rowerowa Golińsk – Nowe Siodło – Viźnov.  Odcinki wybudowane od podstaw w ramach wspólnego projektu są typowymi ścieżkami rowerowymi o utwardzonej nawierzchni. Na granicy państw znajduje się również miejsce do wypoczynku. Trasy łączą dwa ważne punkty komunikacyjne i stanowią główny szlak dojazdowy do atrakcji turystycznych pogranicza polsko – czeskiego.

Krótki opis poszczególnych pętli:

Pętla czarna wytyczona została w obszarze Pasma Lesistej, a jej całkowita długość wynosi niespełna 11 km. Wspina się ona z Unisławia Śl. na szczyt Lesistej Wielkiej, a następnie zjeżdża do Ługowany w Kowalowej i ponownie skręca w kierunku Unisławia Śl.

Pętla zielona ma blisko 23 km długości i prowadzi głównie przez Obniżenie Mieroszowskie. Zaczynając od Mieroszowa biegnie przez Ul. Kwiatową, Golińsk, Nowe Siodło, Szybowisko Mieroszów, Kowalową a następnie wzdłuż podnóża Lesistej wraca do Mieroszowa.

Pętla czerwona ma około 14 km i przebiega przez dolinę Czartowca, Przełęcz Trzech Dolin, Bednarski Jar oraz Sokołowsko.

Niebieska Pętla drogowa wytyczona została z myślą o miłośnikach jazdy po drogach asfaltowych. Startując z Sokołowska, prowadzi nas do Kowalowej, Unisławia Śl., Rybnicy Leśnej i na Przełęcz Trzech Dolin – do schroniska Andrzejówka. Od schroniska szlak prowadzi szutrową drogą do doliny Czartowca i dalej do Sokołowska. Cała trasa ma 16 km długości.

Druga niebieska pętla prowadzi z Mieroszowa dawnym traktem kamiennogórskim w stronę Kochanowa, a następnie szosą do Różanej i z powrotem do Mieroszowa. To najkrótsza trasa, licząca 9 km. Poszczególne pętle połączone są łącznikami oznaczonymi kolorem żółtym.