ZOO Łączna

Niezwykły świat dzikich zwierząt stworzony przez Państwa Nowaczyków znajduje w miejscowości Łączna koło Mieroszowa. To zaledwie 20 km od Wałbrzycha, kierując się drogą krajową nr 35 w stronę granicy z Republiką Czeską a następnie w kierunku Chełmska Śląskiego. ZOO Łączna jest malowniczo położona pomiędzy pasmami Gór Kamiennych i Stołowych. W charakterystycznym dla tego regionu krajobrazie i klimacie żyje ponad 50 gatunków zwierząt z całego świata.

Pomysł ogrodu zoologicznego zrodził się w głowie Pana Aleksandra Nowaczyka i syna Marcina kilkanaście lat temu. Swoją pasją szybko zaraził rodzinę, z którą obecnie realizuje całość przedsięwzięcia. Wszystko zaczęło się bardzo niewinnie od gatunków pospolitych i ogólnie spotykanych takich jak świnki morskie, rybki czy kanarki. Obecnie największą atrakcją prywatnego ZOO i istniejącego obok gospodarstwa agroturystycznego „Rajska Dolina” jest bogata hodowla dzikich zwierząt. Znajdują się tu min. daniele, muflony, jelenie, dziki, lamy, małpy, kangury, jeżozwierze, lemury oraz surykatki. Kolorytu całości dodają liczne gatunki ptaków, których jaskraw barwy i odgłosy niosące się po całej dolinie wpisały się w miejscowy pejzaż. Zwierzęta spotykane w sudeckich lasach i okolicznych gospodarstwach domowych żyją tu obok gatunków dzikich i egzotycznych.Największa atrakcją tego wyjątkowego miejsca jest lew berberyjski, który od swego przybycia przejął panowanie w ogrodzie. Jego przenikliwe spojrzenie i groźne warknięcia budzą respekt nawet wśród najbardziej zuchwałych okolicznych kundli. Jest to jedyny przedstawiciel tego gatunku w Polsce. W innych polskich ogrodach na próżno szukać również obecnych tu serwali czy wilków polarnych.

Możliwość obcowania z dziką zwierzyną to nie jedna atrakcja tego obiektu. To także świetne miejsce aby oderwać się od codziennych spraw, odpocząć i wyciszyć się. Cała okolica to, rozległe łąki i lasy, pełne bujnej górskiej roślinności, ciekawych form skalnych i tajemniczych miejsc. Gospodarstwo oferuje również jazdę konną i paintball. Istnieje możliwość organizacji ognisk i przyjęć okolicznościowych. Można tu również przeprowadzać lekcje plenerowe dla dzieci i młodzieży.

ZOO można odwiedzać codziennie od 9:30 do 19:00. Obejrzenie całego obiektu zajmuję ponad godzinę. Istnieje możliwość zwiedzania z przewodnikiem. Warto jednak wcześniej uprzedzić o takiej potrzebie.

Kontakt:
ZOO Łączna
58 – 350 Mieroszów, Łączna 25
074 845 87 56
e-mail: biuro@zoolaczna.pl
www.zoolaczna.pl