Eddie Vedder zabiera dziewczyny do Brukseli

11 maja 2016

To był pełen emocji piątek – szczególnie dla dziewczyn: Wiktorii Kałuży, Karoliny Dymlang, Katarzyny Garneckiej oraz Mai Goleckiej, które reprezentowały nasze gimnazjum w V edycji konkursu piosenki anglojęzycznej „Pokaż Język: I know I can” organizowanym przez biuro europosłanki Danuty Jazłowieckiej w województwach dolnośląskim i opolskim. Dziewczyny we wcześniejszych etapach wybrały podkład muzyczny z piosenki „RISE” Eddiego Veddera, napisały do niego nowy tekst w języku angielskim, nagrały utwór i wysłały go do organizatorów konkursu.

Ich wykonanie spodobało się jury i dziewczyny wraz z innymi 9 zespołami zostały zakwalifikowane do finałowego etapu, który przybrał formę uroczystego koncertu. Przygotowanie do finałowego etapu stanowiły liczne próby wokalne i choreograficzne. Zespół szczególną opieką otoczyła pani Joanna Altheim, która zadbała o odpowiednią tonację, czystość śpiewu oraz dostosowaną do spokojnego klimatu piosenki choreografię.

15 kwietnia 2016 roku podczas finału w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu – dziewczęta miały okazję zaprezentować na żywo nie tylko swój talent, ale również wyćwiczone umiejętności. Specjalne zaproszenie organizatorów przyjęła także dyrektor szkoły – pani Anna Kulińska, która wraz z nauczycielami: panią Katarzyną Miłosz i panem Tomaszem Czerwonką miała przyjemność wziąć udział w tym szczególnym wydarzeniu.

Konkurs i koncert finałowy został zorganizowany pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Opola oraz Opolskiego Kuratorium Oświaty. Występy 10 zespołów oceniało profesjonalne jury, które choć pozytywnie nastawione, nie wahało się podczas oceny występów udzielić uczestnikom konstruktywnej krytyki.

Po wykonaniu swojego utworu dziewczęta miały okazję wysłuchać komentarza dotyczącego ich występu. Pani Anna Panas – piosenkarka, autorka tekstów i muzyki, pochwaliła zespól za stworzenie cudownej atmosfery oraz czysty śpiew na kilka głosów. Kolejny z jurorów pan Eoin McHugh – native speaker i lektor opolskiej szkoły językowej – docenił wybór trudnej w interpretacji piosenki Eddiego Veddera oraz poprawność angielskiej wymowy, zaś pan Roman Hudaszek wypytał o tradycje związane z Krzysztofem Kieślowskim w naszej szkole.

Ostatecznie dziewczyny wyśpiewały sobie II miejsce i wyjazd do Parlametu Europejskiego w Brukselii. Ponadto w ramach nagrody dziewczyny otrzymały możliwość udziału w warsztatach wokalnych oraz upominki rzeczowe.

Koncert był dla wszystkich uczestników bardzo emocjonującym wydarzeniem, które jeszcze długo będą pamiętać. Mamy nadzieję, że dla naszych dziewczyn był to niezwykły początek wspaniałej kariery wokalnej. Pękamy z dumy i gratulujemy!

O konkursie można jeszcze przeczytać na stronie organizatorów:
http://www.jazlowiecka.pl/1241/1/wyspiewali-sobie-wyjazd-do-parlamentu-europejskiego.html