IV FESTIWAL im. WŁODKA SZOMAŃSKIEGO „NIE TYLKO GOSPEL”

17 lipca 2017

Za nami 3 dni muzycznej uczty… IV bardzo udany Festiwal im. Włodka Szomańskiego „Nie tylko Gospel” przeszedł już do historii… Ale niezapomniane wrażenia, emocje i doznania będą towarzyszyły nam jeszcze przez długi czas.

IV Festiwal „Nie tylko Gospel” rozpoczął się 7 lipca w Mieroszowskim Rynku musztrą paradną w wykonaniu Orkiestry Policyjnej Komendy Wojewódzkiej z Wrocławia pod dowództwem Komendanta Adama Witiwa – występ porwał publiczność i zachwycił wszystkich zgromadzonych w przepięknie położonym miasteczku Mieroszowie, który na 3 dni stał się stolicą muzyki i kultury.

Gmina Mieroszów gościła nie tylko wspaniałych muzyków, ale też wyjątkowych gości –
w tym roku swoją obecnością zaszczyciła serialowa para – Marzenka i Andrzejek, czyli Olga Szomańska oraz Tomasz Oświeciński, którzy byli obecni przez cały czas trwania Festiwalu .

„Litania do Polskich Świętych” w wykonaniu Spirituals Singers Band w połączeniu   
z Akademickim Chórem Politechniki Wrocławskiej i gościnnym występem mieroszowskiego chóru „Irysy” wprawił wszystkich w cudowny nastrój.

Marcin Raczyński Burmistrz Mieroszowa otwierając IV Festiwal im. Włodka Szomańskiego „Nie tylko Gospel” podkreślił, że jest dumny, z tego, że tak wielkie wydarzenie ma miejsce właśnie w Gminie Mieroszów – „Jestem szczęśliwy, że kiedyś zabłądziła Pani, Pani Elżbieto wraz z mężem Włodzimierzem Szomańskim właśnie w okolice Mieroszowa. To wielki zaszczyt móc gościć tak znakomitych artystów.” – powiedział  Burmistrz Mieroszowa do Dyrektor Artystycznej Elżbiety Szomańskiej.

Drugi dzień Festiwalu, to co roku zmagania konkursowe młodych wokalistów, od samego rana słychać próby, warsztaty muzyczne, żarty, śmiechy, bo przecież nie zawsze wszystko jest idealnie… Wszyscy chętnie słuchają uwag i rad, po to by jak najlepiej zaprezentować swój talent podczas konkursu o Szklanego Szomola.

W tym roku w konkursie udział wzięło 6 uczestników, którzy zaprezentowali bardzo wysoki poziom. Część uczestników, usłyszeć mogliśmy w autorskich kompozycjach, co dodatkowo podniosło poprzeczkę konkursu.

Jury w składzie: Tomasz Oświeciński, Olga Szomańśka, Ren Gosławska, Agnieszka Maciejewska oraz Maria Chmielnicka mieli bardzo trudny wybór, choć werdykt był jednogłośny.

Zwyciężczynią tegorocznej edycji konkursu została Anna Poszelużna, II miejsce zajęła Marta Linowska, a na III miejscu uplasowała się Nikola Busz.

Dwie z trzech uczestniczek to mieszkanki Gminy Mieroszów. Festiwal rozwija się, a wraz
z nim wyrastają lokalne gwiazdy, które swój warsztat wokalny ćwiczą pod okiem pani Krystyny Cybulskiej prowadzącej sekcję wokalną przy Mieroszowskim Centrum Kultury.

Trzeci dzień Festiwalu przyciągnął najwięcej widzów, a koncert „Musicale, musicale…”
w wykonaniu artystów z Teatru im. Danuty Baduszkowej z Gdyni był zachwycający. Mogliśmy usłyszeć piosenki z takich musicali jak: „Skrzypek na dachu”, „Nędznicy”, „Chicago”, „Lalka”, „Piękna i Bestia”, „Chłopi”, „Shrek”, „Kraina Lodu”, „Jesus Christ Superstar”, „Grease” czy „Hair”.

Publiczność porwana przez artystów z Teatru wspólnie bawiła się przy znanych piosenkach. Przepiękne stroje, taniec, muzyka, śpiew, radość…

Gromkie brawa i uśmiechy zadowolonych odbiorców pokazują, że warto włożyć wiele sił
w przygotowanie tak wielkiego wydarzenia, jakim jest bez wątpienia Festiwal im. Włodka Szomańskiego „Nie tylko Gospel”. Pani Elżbieta Szomańska, co roku celuje wyżej i chce, aby Festiwal w dalszym ciągu rozwijał się i podnosił swoją rangę, a także przyciągał gości
z całego regionu, a nawet z całej Polski, bo przecież Mieroszów jest małym miasteczkiem, ale mieszkają w nim ludzie o wielkich i gorących sercach i z pewnością pomieszczą się tu wszyscy, którzy zechcą odwiedzić te piękne tereny.

Każdy z nas pamięta o jakichś, wyjątkowych miejscach, zapachach, wydarzeniach, niech zatem Mieroszów – małe miasteczko w Górach Suchych kojarzy z piękną muzyką,
z cudownymi ludźmi i miłą atmosferą.

Już od dziś zaczynamy przygotowywać się do V edycji Festiwalu, przed nami cały rok pracy, ale z pewnością będzie ona wyjątkowa.

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które wsparły Festiwal, a przede wszystkim pani Elżbiecie Szomańskiej, pomysłodawczyni i dyrektor artystycznej, bez której zapału, zaparcia, chęci i siły nie mógł by on się odbyć. „Aby rozpalić w innych ogień – trzeba samemu płonąć…” , to właśnie Pani Elżbieta rozpala ogień wśród mieszkańców Mieroszowa
i wydobywa  z nich najgłębsze pokłady energii. Festiwal to okazja do integracji i wspólnego przeżywania pięknych  chwil.