KURACJA FILMOWA W KINOTEATRZE ZDROWIE

15 czerwca 2017

KURACJA FILMOWA W KINOTEATRZE ZDROWIE W SOKOŁOWSKU 14–18.06. 2017

Spędźcie z nami długi filmowy weekend w Sokołowsku. 29 kwietnia reaktywowaliśmy kinoteatr i w związku z tym przygotowaliśmy moc atrakcji. Repertuar zachwyci każdego, od małolata po seniora, bo w Kinoteatrze Zdrowie prezentujemy najwyższej jakości leki filmowe na nudę, chandrę i smutek.

 

Wśród propozycji znalazły się największe hity kinowe ostatnich miesięcy, filmy do których chce się wracać, jak: „Paterson” Jima Jarmuscha, „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej” Marii Sadowskiej oraz laureat Oscara za najlepszy film – „Moonlight” Barry’ego Jenkinsa. Pokażemy także inny tytuł dostrzeżony przez Amerykańską Akademię Filmową – „Nazywam się cukinia”, nominowany do Oscara w kategorii najlepszego pełnometrażowego filmu animowanego oraz  „Numer 7”, świetną produkcję dla nastolatków, a także jeden z najciekawszych polskich filmów o duchowości „Teraz i zawsze” Artura Pilarczyka. Czekają nas dwa lokalne akcenty: filmowa część została wzbogacona o koncert „Powtórka z rozrywki”, który przygotowuje mieszkający w Sokołowsku muzyk Adam Kędzierski, a także pokaz filmu „Pan Charon” Mateusza Żeglińskiego, opisujący dzień z życia pracowników zakładu pogrzebowego…. w Sokołowsku.
Na pierwszy ogień pójdzie „Paterson”, najnowsza propozycja guru amerykańskiego kina niezależnego – Jima Jarmuscha. Film nazwany przez krytyka filmowego Tadeusza Sobolewskiego „skromnym arcydziełem”, wpajający widzowi umiejętność cieszenia się z małych rzeczy, docenienia codzienności i powtarzalności. Tytułowy bohater jest kierowcą miejskiego autobusu, w każdej wolnej chwili tworzącym poezję w oparciu o wydarzenia zaobserwowane w pracy. Drugiego dnia poznamy bliżej bohaterów krótkiego metrażu dokumentalnego „Pan Charon”, a także film „Teraz i zawsze”, opowiadający historię młodego kleryka, który przeżywa rozterki związane z powołaniem, tęskni za dziewczyną i za planami bycia ratownikiem górskim.

 

Kinomanom nie trzeba przedstawiać chyba piątkowej propozycji – „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej” Marii Sadowskiej to wielki przebój polskich kin, opowieść przybliżająca w barwny sposób dzieje tytułowej bohaterki, polskiej lekarki: ginekolog i seksuolog, której popularnonaukowy poradnik z dziedziny seksuologii „Sztuka kochania” stał się przebojem w drugiej połowie lat 70. Dużym wydarzeniem będzie również projekcja tegorocznego laureata Oscara dla najlepszego filmu – „Moonlight”, w którym czarnoskóry nastolatek próbuje znaleźć swoje miejsce w brutalnym otoczeniu, w świecie narkotyków i nietolerancji. W niedzielę dwie pozycje dla młodych widzów, choć godne uwagi także ze strony dorosłych. „Nazywam się cukinia” to piękna historia osieroconego chłopca, który w domu dziecka buduje nowe relacje, a „Numer 7” opowiada o nastolatku, który budzi się w wagonie metra, nie pamiętając co mu się stało, ani kim jest.

 

Przywrócenie świetności Kinoteatrowi ZDROWIE jest kolejną inicjatywą Fundacji „In Situ”, tworzącej z miasteczka przestrzeń sztuki, pulsujący punkt kulturalnej mapy Dolnego Śląska. Odwiedzający Sokołowsko, miejscowość oddaloną 12 km od Wałbrzycha, mogą zwiedzać także wyremontowaną część monumentalnego neogotyckiego Sanatorium dr. Brehmera, tzw. tutejszy „Grunwald”, zastając w jego piwnicach ciemnię fotografii analogowej im. Zygmunta Rytki. Budynek ten, mianowany przez Fundację Międzynarodowym Laboratorium Kultury, wraz z przylegającym do Sanatorium parkiem oraz Kinoteatr ZDROWIE to przestrzenie, w których rozgrywają się powołane przez Fundację Festiwale – Festiwal Sztuki Efemerycznej „Konteksty”, Sanatorium Dźwięku i największy – Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski.

 

W wyremontowanej części Sanatorium funkcjonuje także sala multifunkcyjna. Stanowiąc bowiem przestrzeń wystawienniczą dla rzeźb i fotografii, posiada także doskonałe warunki do prezentacji z zakresu nowych mediów i nowych technologii.

 

 

 

 

 

PROGRAM:
14.06 / ŚRODA / GODZ. 19
„Paterson”
reż. Jim Jarmusch, 113’
USA 2016

15.06 / CZWARTEK / GODZ. 19
„Pan Charon”
reż. Mateusz Żegliński, 13’
Polska 2015
„Teraz i zawsze”
reż. Artur Pilarczyk, 94’
Polska 2008
Spotkanie z reżyserem

16.06 / PIĄTEK / GODZ. 19
„Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”
reż. Maria Sadowska, 117’
Polska 2017

17.06 / SOBOTA / GODZ. 16
KONCERT
„Powtórka z rozrywki”
przeboje m.in. Anny Jantar, Maryli, Rodowicz i Krzysztofa Krawczyka/ wystąpi Adam Kędzierski z zespołem Five-UP, 120‘

/ GODZ. 19
„Moonlight”
reż. Barry Jenkins, 111’
USA 2016

18.06 / NIEDZIELA / GODZ. 12
POKAZ DLA DZIECI
„Nazywam się Cukinia”
reż. Claude Barras, 66’
Francja/Szwajcaria 2016
DUBBING, wiek 10+

/ GODZ. 16
„Numer 7”
reż. Özgür Yildirim, 108’
Niemcy 2015
NAPISY, wiek 12+

WIĘCEJ O FILMACH: www.kinozdrowie.pl/pl/repertuar/ i www.sokolowsko.org

BILETY: 10 PLN ulgowy, 12 PLN normalny
Koncert: 20 PLN ulgowy, 25 PLN normalny

REZERWACJE: kinozdrowie@sokolowsko.org