Mieroszów na XXI Spotkaniu Miast Frydlandzkich

6 lipca 2016

Delegacja gminy Mieroszów w składzie Burmistrz Mieroszowa Marcin Raczyński, Przewodnicząca Rady Miejskiej Maria Chmielnicka, Zastępca Burmistrza Rafał Dzimira, Radny Dariusz Szmulik, Radny Wojciech Oleszkiewicz uczestniczyła w XXI Spotkaniach Miast Frydlandzkich w Mirosławcu.

spotkaniemiast11

Już od 21 lat delegacje gmin, które współtworzą „partnerstwo friedlandzkie” spotykają się aby zacieśniać więzi i planować współpracę. Wspólnota friedlandzka łączy miasta które do dziś lub w przeszłości nosiły nazwę Friedland.

Oprócz gospodarza spotkania Mirosławca uczestnikami byli goście z Niemiec: Friedland in Brandenburg, Friedland in Mecklenburg Vorpommern, Friedland in Niedersachsen, z Czech: Frydlant , Frydlant nad Ostravivci, z Rosji : Pradwinsk i z Polski: Korfantów , Debrzno, Mieroszów.

„Spotkania miast friedlandzkich” to miejsce wymiany poglądów, pomysłów, planowanie dalszej współpracy, czasem też podpatrywanie w jaki sposób rozwijają się i radzą sobie inne Gminy.

Kontynuacją współpracy są turnieje piłkarskie dla dzieci i młodzieży, które co dwa lata organizowane są w jednym z „Friedlandów”. W roku 2017 drużyna młodych piłkarzy z Mieroszowa wyjeżdża do Mecklenburgii.

Rozwinięciem tej współpracy jest powstały z inicjatywy burmistrza Marcina Raczyńskiego i opracowywany w naszym urzędzie w Mieroszowie, pomysł wzajemnej promocji turystyki oraz przedsiębiorczości. Mieroszowskie oferty z branży turystycznej w języku Niemieckim, Czeskim i Rosyjskim będą mogły pojawić się na stronach, a być może i w gazetach na terenie zaprzyjaźnionych gmin. W zamian za to my będziemy także promowali przedsięwzięcia naszych przyjaciół. Realizację tego zadania powierzono zastępcy Burmistrza Rafałowi Dzimirze.

Pomysłem, któremu patronuje burmistrz Mieroszowa Marcin Raczyński, a wspieranym przez burmistrza Friedlandu in Niedersachsen Andreasa Friedrichsa, będzie organizacja spotkań piłkarskich „+35 still alive” dla piłkarzy amatorów z Niemiec i Polski, którzy mają nie mniej niż 35 lat.

Friedland/Frydlant w wolnym tłumaczeniu to „kraina pokoju” i dlatego przesłanie oraz życzenia aby mieszkańcy naszych gmin, obywatele europy i świata żyli w pokoju powinno być mottem każdego z naszych międzynarodowych spotkań.

W roku 2017 organizatorem XXII Spotkań Miast Frydlandzkich będzie Gmina Mieroszów.